Nātrija hidroksīds (kaustiskā soda, nātrija sārms vai kodīgais nātrijs)
Šis reaģents, visbiežāk izmantotais sārms, ir plaši pazīstams kā kodīgais nātrijs vai kaustiskā soda (atvasināta no franču vārda sodium – nātrijs un grieķu vārda kaustikos – kodīgs). Nosaukums norāda uz tā bīstamību, tāpēc ar to jārīkojas uzmanīgi. Nātrija hidroksīds ir bezkrāsaini kristāli. Viela var korozēt ne tikai organiskos materiālus, bet arī dažus metālus. Mijiedarbojoties ar cinku, svinu, alumīniju, alvu un to sakausējumiem, izdalās ūdeņradis, kas ir sprādzienbīstama gāze. Kaustiskās sodas mijiedarbība ar amonjaku ir bīstama arī aizdegšanās riska dēļ.
Nātrija hidroksīda galvenās īpašības
Šīs īpašības ir jāņem vērā, lai droši lietotu šo reaģentu un sasniegtu gaidītos rezultātus.
— Tāpat kā citi sārmi, šī ķīmiskā viela ir spēcīga bāze, kas viegli šķīst ūdenī, izdalot daudz siltuma.
— Nātrija hidroksīds ir ārkārtīgi higroskopisks un spēj absorbēt mitrumu no gaisa, burtiski izšķīst saskarē ar gaisu. Tāpēc tas jāuzglabā cieši noslēgtā traukā sausā vietā. Dažreiz to uzglabā kā šķīdumu ūdenī, etanolā vai metanolā.
— Stikla vai porcelāna traukos nav ieteicams ievietot karstu šķīdumu vai izkausētu reaģentu, jo tas var tos sabojāt, reaģējot ar tajos esošo silīcija dioksīdu. Optimālie materiāli nātrija hidroksīda uzglabāšanai ir polietilēns, polivinilhlorīds vai gumija.
Galvenie kaustiskās sodas pielietojuma jomas
— Ziepju, papīra, kartona, kosmētikas, šķīdinātāju, biodīzeļdegvielas un minerāleļļu ražošana.
— Kokapstrāde, toksisko gāzu un skābju neitralizēšana.
— Medicīniskā izmantošana: keratinizētas ādas un papilomu noņemšana, kārpu ārstēšana.
— Izmantot kā tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekli, kā arī ķīmiskajā rūpniecībā kā katalizatoru.
— Pārtikas rūpniecība: lai olīvām piešķirtu tumšu krāsu un maigumu, izveidotu kraukšķīgu garoziņu ceptiem izstrādājumiem, kā arī kakao ražošanā.
Drošības noteikumi, strādājot ar nātrija hidroksīdu
Kaustiskā soda ir klasificēta kā II toksicitātes klase (augsts bīstamības līmenis). Saskaroties ar ādu un gļotādām, tas var izraisīt nopietnus apdegumus un neatgriezeniskus acu bojājumus. Tāpēc ir nepieciešams strādāt ar to, izmantojot aizsargcimdus un brilles, kā arī valkājot īpašu apģērbu, kas pārklāts ar vinilu vai izgatavots no gumijota materiāla.
Ja viela nokļūst uz ādas vai gļotādām, nekavējoties noskalojiet tās ar lielu daudzumu tekoša ūdens. Lielu apdegumu gadījumā, saskaroties ar vielu ķermeņa iekšienē vai saskaroties ar acīm, papildus mazgāšanai ieteicams nekavējoties vērsties pie ārsta.
Mūsu veikalā varat nopirkt granulētu nātrija hidroksīdu vai dažādu koncentrāciju šķīduma veidā (50%, 30% vai 15%). Lietojot to, iesakām ievērot visus drošības noteikumus. Preču piegāde tiek veikta visā Eiropā, tāpēc Jūs varat pasūtīt sārmu Rīgā vai citā Latvijas pilsētā un saņemt to pēc iespējas ātrāk.